Ledowe oprawy sufitowe – jak mogą wzbogacić wnętrze

Istnieją różne typy oświetlenia, z którymi każdy z nas ma regularnie do czynienia. Potencjał w ich zakresie jest bardzo szeroki, czemu trudno zaprzeczyć. Pojawia się pytanie, która opcja jest właściwa dla danego wnętrza? Zostawmy na chwilę na boku design, a zajmijmy się typem konstrukcyjnym lamp znajdujących się w rynkowym asortymencie. Bez których trudno byłoby sobie wyobrazić jakikolwiek dom, mieszkanie czy biuro? Oczywiście chodzi o oświetlenie na sufit. Ciekawą propozycją w tej kategorii produktów są oprawy sufitowe LED, jakie cieszą się rosnącą popularnością oraz uznaniem ze strony konsumentów. Są nowoczesne w formie i wprost doskonale wpisują się w charakter wielu modernistycznie urządzonych oraz wyposażonych wnętrz.

Większość opcji spotykanych w tym zakresie to oprawy wpuszczane, ewentualnie rozwiązania typu downlight. Mogą posiadać wolny slot na żarówkę lub wbudowany ledowy żarnik – każdy rodzaj ma swoje plusy i minusy. Generalnie w przypadku takich lamp mamy raczej do czynienia z żarówkami z niestandardowym gwintem GU. Określenie „niestandardowy” nie jest do końca trafne, albowiem taki typ gwintu jest rzecz jasna uznany w świecie techniki, jednakże jego popularność jest nadal bez porównania niższa niż żarówek z gwintami E14 czy E27. Trzeba mieć to na uwadze, ponieważ odpowiednie żarówki są mniej dostępne i nieco droższe. Bogaty świat opraw sufitowych LED Żarnik wbudowany sprawia, że samym źródłem światła przejmować się nie musimy, jednakże w razie definitywnego przepalenia układu jego wymiana może okazać się niewykonalna.

Na pociechę trzeba jednak powiedzieć, że trwałość pracy żarników ledowych tego typu jest bardzo duża i pozwala korzystać z zamontowanej raz lampy nawet przez kilkanaście lat. Warto dodać, że oprawy takie cechuje często niebanalny design, na którym akurat może danej grupie konsumentów zależeć. Wszystko jest jednak sprawą czysto indywidualną. Sami zdecydujemy, czy wybrane oprawy sufitowe LED będą oświetlać równomiernie przestrzeń we wnętrzu, czy może będą miały charakter punktowy. Część modeli składa się z kilku reflektorków, które można dowolnie kierować w różne zakątki pomieszczeń. Są również oprawy, które świecą punktowo w dół (pojedyncze są najczęściej określane mianem lamp downlight).

Jeszcze innym typem opraw sufitowych są modele rastrowe, które mogą pracować w oparciu o ledowe świetlówki (dość często spotykamy je w placówkach medycznych, biurach, sklepach oraz innych miejscach pracy).