Oświetlenie poza budynkiem

Odpowiednio dobrana lampa sprawia, że dana przestrzeń jest oświetlona, kiedy pojawia się taka potrzeba. Chodzi rzecz jasna o czas wieczorny i nocny, kiedy brakuje światła naturalnego. Lampy funkcjonują przede wszystkim we wnętrzu domów i mieszkań i nikomu nie trzeba wyjaśniać, dlaczego są ważne. Jednakże na zewnątrz także powinny się pojawić. Każdy z nas wie, ile znaczy efektywne oświetlenie uliczne. Dzięki niemu możemy spokojnie wracać po zmroku i poruszać się zarówno pieszo, jak i za pomocą rozmaitych pojazdów.

Kiedy mamy szczęście posiadać własny dom, również powinniśmy oświetlić jego zewnętrzne elementy. Sięgając po zewnętrzne oprawy architektoniczne, uzyskujemy kilka efektów. Z jednej strony oczywiście zapewniamy doskonałe oświetlenie, ale na tym nie koniec. Współczesne prawidła projektowania budynków całkiem powszechnie zakładają, że światło ma w nich odgrywać także rolę wartości dodanej w zakresie prezencji. Lampy mają nie tylko oświetlać i poprawiać widoczność. Gdy będą odpowiednio wykonane i umiejscowione, są w stanie z powodzeniem podkreślać wygląd obiektów, uwypuklać cechy, na jakich zależało architektom.

Kwestie dekoracyjne i względy praktyczne To rzecz jasna dość ambitna interpretacja znaczenia oświetlenia zewnętrznego, jaka będzie mieć znaczenie przede wszystkim w odniesieniu do wszelkiego rodzaju obiektów użytkowych, za którymi zazwyczaj stoją renomowane pracownie architektoniczne. Jeśli mamy na myśli oprawy zewnętrzne jakie znajdują zastosowanie na zewnątrz „zwykłych” domów czy budynków wielorodzinnych, koncepcja może być bardziej przyziemna. Taki zestaw lamp ma przede wszystkim sprawić, by poruszanie się w ciemnościach nie skończyło się nabiciem guza albo inną nieprzyjemną sytuacją. Jakie aspekty, poza tymi wizualnymi, są istotne w odniesieniu do opraw architektonicznych jakie mają znaleźć się poza zamkniętymi pomieszczeniami? Korzystanie z nich musi być bezpieczne, a one same muszą być trwałe. Dlatego powinny zostać wykonane z materiałów, jakie nie będą narażone na skutki zmiennych temperatur, opadów atmosferycznych i generalnie czynników pogodowych. Bodaj najważniejsza jest fabryczna wodoszczelność opraw.

Zazwyczaj stopień szczelności oznaczony jako IP65 jest wystarczający, aby takie źródło światła mogło z powodzeniem funkcjonować na zewnątrz.