Oświetlenie w ogrodzie

Oświetlenie to nie tylko ważny element każdego domu, ale także naszego ogrodu, jeśli oczywiście takowy posiadamy. To przede wszystkim dlatego, że takie zewnętrzne oświetlenie zapewni naszemu ogródkowi dodatkowe walory estetyczne, ale nie tylko. Istnieje bowiem także wiele innych zalet oświetlenia ogrodowego i są to między innymi takie aspekty jak podniesione bezpieczeństwo całej posesji czy lepsza widoczność po zmroku. Dzięki temu odstraszymy potencjalnych włamywaczy i nie potkniemy się o różnego rodzaju przedmioty pozostawione na zewnątrz, kiedy na dworze zrobi się już ciemno. Pozostaje jednak pytanie, jak dobrze zaprojektować oświetlenie w ogrodzie? Potrzebna nam będzie oczywiście instalacja elektryczna, która zapewni wystarczająco dużo energii i jest to coś, czym powinniśmy zająć się jeszcze przed etapem zagospodarowania całego ogrodu. W dalszej kolejności możemy już zająć się projektowaniem samego oświetlenia, tak więc zadecydować, na jakie oświetlenie tak w zasadzie postawić i które elementy ogrodu oraz otoczenia naszego domu powinny zostać oświetlone.

Najlepsze pomysły na oświetlenie ogrodowe

Z jednej strony warto pamiętać o tym, że oświetlenie w ogrodzie może pełnić funkcję praktyczną, to znaczy oświetlać drzwi wejściowe, bramę wjazdową czy furtkę. Dodatkowo, bardzo dobrym pomysłem jest oświetlenie ścieżek w naszym ogrodzie, abyśmy nawet po zmroku mogli bezpiecznie przejść z jednego miejsca w drugie. Ciekawy efekt możemy uzyskać w momencie, kiedy zdecydujemy się również na oświetlenie samej elewacji, przy czym światło nie powinno być zbyt mocne, gdyż w takiej sytuacji może przeszkadzać nam w zaśnięciu. Najwięcej walorów estetycznych uzyskamy jednak wtedy, kiedy postawimy na oświetlenie roślin czy różnego rodzaju małej architektury. W tym przypadku świetnie sprawdzą się lampy i taśmy LED, które możemy wykorzystać na przykład przy oczku wodnym. Hitem są też lampy umieszczone w oprawie kamiennej.

Wszystko zależy tak w zasadzie od nas i od naszej wyobraźni – wcale nieduży wysiłek i trochę kreatywności mogą dać nam naprawdę znakomite efekty i przepiękną aranżację ogródka.